Log in


Kilkusetkilometrowe wycieczki motocyklem dostarczają niezapomnianych wrażeń. Jednakże długotrwałe prowadzenie motoru mocno nadwyręża nadgarstki kierowców i może prowadzić do skurczy dłoni. Właśnie z tego powodu coraz popularniejsze stają się motocyklowe tempomaty.

Dla wielu motocyklistów zima to pora przerwy w jazdach i dobry czas, aby przygotować motor na nadchodzący sezon i pierwsze wiosenne wyprawy. Dokonując zimowego przeglądu maszyny warto się zastanowić nad wyposażeniem jej w akcesoria motocyklowe, które pozwolą miło i bezpiecznie spędzać czas w siodle.

Z pewnością każdemu bikerowi będącemu w trakcie długiej trasy choć raz zabrakło czegoś, co odciążyłoby ręce bez konieczności puszczania kierownicy i przerywania jazdy. Możliwość taką dają tempomaty (ang. cruise control) pozwalające na utrzymanie manetki z gazem w jednej pozycji bez zaciskania dłoni lub zablokowanie jej w sposób mechaniczny. Dotąd popularność zdobywały przede wszystkim w USA, jednak coraz częściej można się z nimi spotkać także w Polsce.

Tempomaty występują w czterech wersjach - jako uniwersalna i dedykowana manetkom Kuryakyn podpórka dłoni lub bardziej zaawansowanych, w których blokadę zaciska się i zwalnia kciukiem lub zaciska kciukiem a zwalnia dźwignią hamulca.


Jednym z najbardziej znanych producentów tempomatów motocyklowych jest amerykański Kuryakyn, którego akcesoria do Polski sprowadza firma Lidor. Już najprostsze podpórki pod nadgarstek pozwalają na kontrolowanie gazu bez konieczności ciągłego zaciskania dłoni na manetce. Wystarczy przykręcić tempomat Kuryakyn na manetkę gazu ISO-GRIP (prążki i płomienie) lub Transformer bądź założyć wersję uniwersalną na dowolną końcówkę manetki i położyć na niej otwartą dłoń, aby śmigać z określoną prędkością. Te modele występują zarówno w wersji dedykowanej dla manetek Kuryakyn do motocykli chopper, cruiser, Gold Wing, jak i w wersji uniwersalnej, pasującej do wszystkich motocykli.


Inne, bardziej zaawansowane technicznie modele tempomatów Kuryakyn, które oferuje Lidor, nie wymagają już nieustannego kontaktu dłoni z kierownicą. Montowane są na kierownicy i manetce, a ich zwolnienie lub zabezpieczenie wymaga jedynie ruchu kciukiem. Z kolei najbardziej rozbudowana wersja tempomatu firmy BrakeAway pozwala blokować manetkę gazu za pomocą kciuka, a zwalniać poprzez naciśnięcie dźwigni hamulca. Jak twierdzi Darek Rakowski z firmy Lidor: – Jest to jeden z najbardziej precyzyjnych modeli dostępnych na rynku. Funkcja odblokowania za pomocą hamulca stawia go absolutnie ponad resztą produkowanych obecnie tempomatów do motocykli typu chopper i cruiser.

Trwa konkurs organizowany przez firmę Lidor, w którym do wygrania są motocyklowe tempomaty marki Kuryakyn. Aby wziąć udział w zabawie należy odpowiedzieć na proste pytanie: Ile typów manetek Kuryakyn do motocykli Honda, Suzuki, Kawasaki i Yamaha oferuje Lidor? Spośród prawidłowych odpowiedzi, nadesłanych do 31 marca na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wylosowanych zostanie trzech zwycięzców.

Więcej szczegółów znaleźć można na www.lidor.pl